O tym skąd przybywamy

Na początku każda z nas marzyła by przygotować tkaninę. Gdy spotkałyśmy się pierwszy raz każda z nas poszukiwała odpowiedzi na inne pytania. Jedna osoba chciała dowiedzieć się jak snuć. Inna chciała nauczyć się przygotować warsztat tkacki do pracy. Jeszcze inna poznać dogłębnie którąś z technik tkackich. Z racji, że przy tkaniu, choć ręce są zajęte, usta są wolne. Można snuć opowieści. Tak się stało, opowiadałyśmy sobie przeróżne historie. Po warsztatach chciałyśmy utrzymać kontakt.

Wielonicielnicowa grupa wsparcia powstała spontanicznie. Dzięki niej nie tylko dzielimy się sukcesami, ale także wspieramy siew procesie tkania.

Na którymś z wiosennych spotkań w 2023r. Kasia Daniewicz zaproponowała wspólny projekt “Tkamy twarze sejpakiem”. Jego efekty pokazałyśmy na wystawie “SpoTkanie” w ramach IV Festiwalu Tkackiego w Białymstoku. W ramach projektu tkałyśmy na jednym krośnie i tej samej osnowie 5 różnych autoportretów. Niczym sztafetą przenośne krosno odwiedziło nasze pracownie. Projekty raportu przygotowała Beata Palikot-Borowska. Ostatecznie każdy z nich ma swój indywidualny charakter.

Na potrzeby projektu wymyśliłyśmy hasztag #TkaMy i powstała pierwsza wersja strony www, obecna, którą właśnie oglądasz jest jej ulepszoną wersją.

Kim jesteśmy?

Pięcioma kobietami, które uwielbiają tkać

Co lubimy?

Łączyć tradycje i nowoczesność

Co tkamy?

Wykorzystujemy techniki tkackie popularne w woj. podlaskim: sejpak, radziuszka, perebory, tkaniny wielonicielnicowe, krajki, gobeliny, kilimy.

Jak tkamy?

Na krosnach tradycyjnych poziomych, czasem na współczesnych, bardku czy ramie. Wszystko zależy od projektu i tkaniny jaką w danej chwili tworzymy.

Zrealizowane projekty:

Twarze tkane sejpakiem

Projekty w trakcie realizacji:

3 stypendia Marszałka Woj. Podlaskiego dla Twórców Kultury 2024