O stypendium …

W ramach  stypendium powstanie pięć tkanin ludowych (radziuszka), które będą nawiązywać do kultury i tradycji Podlasia. Przekazane zostaną do Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie w celu utworzenia tam stałej ekspozycji. Obecnie w centrum znajdują się piękne eksponaty tj. rzeźba ludowa, wyroby garncarskie, kute. Jednakże pomimo, iż znajduje się tam pracownia tkacka, nie ma ekspozycji złożonej z tkanin ludowych.

Tkaniny będą wytkane na podstawie raportów tkackich pochodzących ze „spisków”  tkaczek, które opublikował Podlaski Instytut Kultury w książce Radziuszka – wzory i technika. (https://pikpodlaskie.pl/opracowane-schematy-wzorow-radziuszek). Tkaniny wykonane zostaną z naturalnych materiałów, takich jak wełna, len czy bawełna używanych na Podlasiu. Wybrane motywy będą nawiązywały do tradycyjnych wzorów.

Projekt realizowany przez Katarzynę Daniewicz w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami – 2024

Radziuszka – tkanina ludowa północno-wschodniej Polski

Tkanina zwana radziuszką (radziużką – to określenie znajdziemy w publikacjach z lat międzywojennych) powstawała na wsiach Warmii, Mazur, Kurpi, na Podlasiu, Suwalszczyźnie, Białostocczyźnie, Ziemi Bielskiej, Lubelszczyźnie, na terenach obecnej Litwy (Wileńszczyzna) i Białorusi (Grodzieńszczyzna, Polesie). Stosowano ją głównie jako narzutę na łóżko lub przykrywano nią siedzenie wozu lub sań.

Skąd pochodzi radziuszka?

Wielonicielnicowa technika tkacka przybyła na tereny Rzeczpospolitej i Wielkiego Księstwa Litewskiego z Europy Zachodniej, głównie z Niemiec. Rozpowszechniła się w krajach basenu Morza Bałtyckiego.

Wybrane wzory

  1. Łąka – Wzór 08
  2. Rozetka podlaska- Wzór 17
  3. Szepty żniw Wzór 11
  4. Dębowe liście – Wzór 13
  5. Szron na lnie: Wzór 10

Stosowana przędza

  • osnowa – len,
  • wątek – len, wełna

Projekt realizowany przez Katarzynę Daniewicz w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki