Podsumowaniem IV Festiwalu tkackiego była Konferencja dotycząca tkaniny ludowej w różnych wymiarach. Wydarzenie to przygotował Podlaski Instytut Kultury w Spodkach. Była to jedna z ostatnich dużych imprez odbywających się tam przed remontem.
W ramach konferencji wysłuchać można było wielu ciekawych wykładów. Były to m.in. wykład dr Ewy Kępy z Instytutu Studiów Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku pt. „Podlaskie sploty – tkanina reaktywowana przez uczestniczki warsztatów tkackich”. Podsumowała ona przeprowadzane od kilku tygodni wywiady z uczestnikami warsztatów organizowanych przez PIK.
Marta Pokojowczyk przybliżyła swój biogram oraz opowiedziała o efektach najnowszego projektu „Tkanina obecna”, w ramach którego powstały obrazy na bazie wzorów tkanin wielonicielnicowych i sejpaku.
Aleksandra Pluta, etnograf PKML opowiedziała o tkaninach jakie udało się zgromadzić na lokalnych wystawach na północy województwa. Wystąpienie dotyczyło „Wzornictwo, techniki i występowanie tkactwa w woj. podlaskim na podstawie wystaw tkanin tradycyjnych realizowanych w ramach projektu Podlaskie Sploty”.
Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny dotykający tematu współczesności i tradycji tkackich.
Dodatkowo podczas Konferencji miała miejsce premiera książki „Radziuszka – wzory i technika”. W zespole autorskim znalazła się m.in. Kasia Daniewicz.
W galerii PIK przygotowano wystawę: prezentującą efekty warsztatów tkackich organizowanych w ramach Podlaskich Splotów. W Warsztatach tych w 2023 r. brały udział Ewa Kępa i Beata Palikot-Borowska doskonaliły one techniki tkackie związane z radziuszką, oraz Urszula Mendryk i Aleksandra Staszak, które doskonaliły umiejętności tkania pereborów. Podczas konferencji swój wernisaż miała także wystawa sejpaku ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Wojciech Korolczuk w bardzo barwny sposób przybliżył zebranym historię tworzenia kolekcji oraz zbiory jakimi dysponuje PMKL.