Wystawa Sejpak z tradycji w nowoczesność, Kujawsko-pomorskie Centrum Kultury, Bydgoszcz odbyła się od 5.09.-31.10.2024.

Wystawa była okazją do zapoznania się z charakterystyczną dla woj. podlaskiego technika tkacką. Współczesną jej propagatorka jest Sabina Knoch która jest niestrudzona rzeczniczką sejpaku. Sejpak od siepać się czy sejpić to nazwa tkaniny dekoracyjnej dziś wykonywanej głównie na południu województwa choć wcześniej popularnej na dużo większym obszarze.

Na wystawie w Bydgoszczy obejrzeć można było tkaniny ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie i Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prüfferowej w Toruniu. Prezentowano też sejpak Sabiny Knoch i współczesne autoportrety “Twarze tkane sejpakiem” utkane przez uczestniczki grupy #tkamy – Aleksandrę Marię Staszak, Ewę Kępę, Urszulę Agnieszkę Mendryk, Katarzynę Daniewicz i Beatę Palikot Borowską, która jest autorką projektu zrealizowanego w ramach IV Festiwalu Tkackiego organizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku.

Więcej o wystawie na stronie organizatora (klik)

Aleksandra Staszak stoi w sali wystawowej Hofman w KPCK w Bydgoszczu z rękami do góry wskazując na wiszące pod sufitem 5 portretów grupy tkamy, wokół na ścianach tkaniny z wystawy sejpak, na podłodze tkaniny biorące udział w przeglądzie tkaniny unikatowej,
Wystawa sejpak, Aleksandra Staszak prezentuje portrety grupy tkamy, fot. Aleksandra Staszak
Otwarty katalog wystawy sejpak na nim leży drugi zamknięty z napisem sejpak
Wystawa sejpak, KPCK, Bydgoszcz, katalog wystawy z “Twarze tkane sejpakiem” grupy #tkamy, fot. Aleksandra Staszak