Wystawa Venus Sea Blue, Kobiety wschodu 2024 odbyła się 31.08.2024 w Parku górnym Pałacu Branickich. Podczas wystawy Grupa #tkamy w składzie: Katarzyna Daniewicz, Urszula Mendryk, Beata Palikot-Borowska, Aleksandra Staszak prezentowały tkaniny w odcieniach niebieskich i szarych.

Na zaimprowizowanej w naturze wystawie na trzech ścianach utworzonych przez line rozwieszono frywolnie na wietrze powiewające tkaniny. W zależności od podmuchów wiatru tkaniny ożywały, co dodawało wystawie dynamiki. Nie straszna była pochmurna i deszczowa pogoda. Grupa #tkamy do zakończenia wystawy przyjmowała zaciekawionych odwiedzających.

Tkanina daje niesamowita okazje do wielozmysłowego poznawania. Wykonane przez nas tkaniny składały się z różnych materiałów. Dotykając je można było wejść w inny niż zazwyczaj wymiar poznawania tkanin. Nie tylko po ich kolorze, ale także odczuciach dotykowych. Len, bawełna, wełna to najczęściej wybierane przez nas włóczki.

Tkaniny czarowały więc nie tylko swymi kolorami ale i fakturą. Wystawa Venus Sea blue to było prawdziwe niebieskie święto tkaniny.

Materiały opublikowane na FunPagu Facebook Supernova – Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych

Supernova, dnia 27.08.2024

Kolejną artystką biorącą udział w wydarzeniu Kobiety Wschodu V-Venus Sea Blue Nazywam się Urszula Agnieszka Mendryk.

Nawojkawsieci

“Jestem tkaczką z zamiłowania od czterech lat, tworzącą na krośnie tradycyjnym oraz współczesnym. Pierwszą moją pracą był wełniany chodnik. Od pierwszego momentu gdy usiadłam przy krośnie wiedziałam, że tego zajęcia już nie porzucę. Osnowa i wątek służą mi do tworzenia tkanin opartych zwłaszcza na wzorach ludowych z woj podlaskiego. Lubię też bardzo wykorzystywać te motywy do tkania bardziej nowoczesnych form. Chętnie poznaję różne techniki tkackie. Prace tkackie są odzwierciedleniem moich emocji – zmiennych w trakcie tkania jak w kalejdoskopie. Często w trakcie powstawiania pracy eksperymentuję z barwami, rodzajem przędzy, wzorami. Współtworzę grupę tkacką #tkamy.pl“- mówi artystka.

Supernova 14.08.2024

Kolejną artystką biorącą udział w wydarzeniu Kobiety Wschodu V-Venus Sea Blue jest Katarzyna Daniewicz.

“Od 2020 roku zajmuje się tkactwem. Wykonuję tkaniny ludowe (radziuszki, sejpak, perebory) oraz współczesne.” – mówi artystka.

https://strefatkania.org/2023/01/04/poznaj-strefetkania

“Na wystawie chciałbym przedstawić szal w kolorach turkusowo – fioletowych wytkany na krosnach o 24 nicielnicach z wełny merynos.”

Supernova, dnia 9.08.2024

Kolejną artystką biorącą udział w wydarzeniu Kobiety Wschodu V-Venus Sea Blue jest Aleksandra Maria Staszak.

https://www.instagram.com/pasj0netka

https://www.facebook.com/pasjonetka

Przyrodniczka, krajoznawczyni, ekperymentatorka, rozmiłowana w tkactwie, akwarelach i quillingu. Lubi opowiadać historię ludzi i zdarzeń. Włókiennicze i etnograficzne wątki tych opowieści tworzone w ramach oprowadzania po Białymstoku i woj. podlaskim, w którym mieszka od 2017 r. skierowały ją do pracowni tkackiej. Tam fascynacja tkaniną zmieniła swoją formę – od podziwiania tkanin do samodzielnego ich tworzenia. Tkacką przygodę rozpoczęła od samodzielnego tkania krajek na tabliczkach. Od 2023 r. Współtworzy grupę #tkamy – “Życie jest tylko jedno tkaj z nami!” (tkamy.pl)

“Tworzę zainspirowana tym co mnie otacza. Tkając inspiruję się dziedzictwem tkackim woj. podlaskiego. Tkaniny, które tworzę inspirowane są kolorami jezior i puszcz jakie mnie otaczają. Moja uwagę przykuwają detale, także te architektoniczne. Poza wykorzystaniem tradycyjnych technik dużo eksperymentuję i wplatam w tkaniny nowoczesne wątki. Zmiany jakie towarzyszą naszemu codziennemu życiu zmieniają nie tylko nasze poglądy, ale i sposób patrzenia na świat. Lubię przesuwać granicę i wchodzić w interakcję z ludźmi. Staram się by moje tkaniny i inne prace poruszały różne struny, motywowały do puszczenia wodzy wyobraźni.” – mówi artystka.

Supernova, dnia 6.06.2024

Kolejną artystką biorącą udział w Venus Sea Blue jest Beata Palikot-Borowska. https://www.facebook.com/palikotborowska

Beata Palikot – Borowska – artystka, projektantka tkanin i dywanów, malarka. Jej medium jest len, wełna ale też płótno i farba a swoje realizacje opiera na czystości graficznej bieli i czerni, kompozycje wpisuje w podstawowe formy geometryczne; prostokąt i koło. Wielowarstwowość i światło są ważnym elementem realizacji artystki. Można je czytać na wiele sposobów, za każdym razem inaczej, ponieważ nakładamy na nie siatki własnych spostrzeżeń, a każdy z nas jest inny.

“Moja filozofia artystyczna opiera się na swoistej kompilacji matematyki i sztuki. Niemal automatycznie sprowadzam wszystko do linii prostych i symetrii, mam upodobanie do tego, co przeliczalne, strukturalne, dynamiczne, wielopłaszczyznowe i wielowarstwowe.” – mówi artystka.

Podczas Venus Sea Blue artystka zaprezentuje NOVUM – autorską kolekcję wełnianych dywanów strukturalnych powstałych w 2021 roku oraz RUBIKON – tkaniny przestrzenne, wielościany INFANO-SAMPLE-ECHO z 2023 roku

“Tkanie to dla mnie przestrzeń do dyskusji i moment zastanowienia się nad nowymi drogami dla tkactwa, ich znaczenie współcześnie i odniesienie do tradycji. Szacunek i dialog. Tkanie nie istnieje bez zmiany, a tworząc nowe odnoszę się do tego, co już powstało. Tak wiele można wyrazić przeplatając nici osnowy i wątku.” – dodaje artystka.

Aleksandra Staszak, Urszula Mendryk, Katarzyna Daniewicz, Beata Palikot-Borowska a w tle w Parku Branickich w Białymstoku na sznurkach zawieszone tkaniny w odcieniach niebieskiego w ramach Festiwalu kobiet Venus sea blue.
Grupa #tkamy na festiwalu Venus Sea Blue, Białystok 31.08.2024. Od lewej Aleksandra Staszak, Urszula Mendryk, Katarzyna Daniewicz, Beata Palikot-Borowska
Festiwal kobiety wschodu - Venus Sea Blue, Aleksandra Staszak i meduzy, fot. Aleksandra Staszak
Festiwal kobiety wschodu – Venus Sea Blue, Aleksandra Staszak i meduzy, fot. Aleksandra Staszak
Niebieskie prace Aleksandry Staszak, szale, krajka i perebor nadnarwiański