Historia włókiennictwa w Białymstoku i regionie jest bardzo bogata. Wciąż odkrywamy nowe wątki i zapełniamy kolejne karty historii. Jest jeszcze sporo do opowiedzenia i opisania. Poznajmy ją!

Tkackie wątki opracowała Aleksandra Staszak w ramach swojego projektu “Od włókna do tkaniny – opowieść o tradycjach włókienniczych Białegostoku i województwa podlaskiego” – przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz spotkań edukacyjno-kulturalnych.

Spacer odbył się w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami – 2024. W spacerze wzięli udział dorośli mieszkańcy Białegostoku.

Poznawanie historia włókiennictwa w regionie rozpoczęliśmy od ul. Jurowieckiej nie przypadkowo to po tej stronie Rzeki Białej znajdowało się wiele fabryk. Odwiedziliśmy zespoły fabryczne, prześledziliśmy zmiany urbanistyczne w mieście.

Rozpoznawaliśmy co produkowano i czym handlowano na przestrzeni dziejów m.in. suknem, wełną ponowna, jedwabiem i materiałem na kapelusze. Bezbłędnie uczestnicy wskazali czym jest wątek i osnowa. Wspólnie oglądaliśmy tkaniny tworzone na ręcznych krosnach, charakterystyczne dla województwa Podlaskiego. Tradycje tkackie na Podlasiu są wciąż żywe. Coraz więcej młodych osób w tym z grupy #tkaMy kultywuje tradycje tkackie i czerpie z nich tworząc nowoczesne tkaniny.

Na zakończenie odwiedziliśmy dawny Pałacyk Nowika i powspominaliśmy najznamienitszych mieszkańców miasta okresu przedwojennego.

Jeśli chcesz odbyć spacer związany z włókiennictwem w Białymstoku napisz do mnie Aleksandra Staszak Pasjonetka na FBPasj0netka na IG lub Barwy Przygody FB, Barwy Przygody IG

O tym, co tkam i czym się w #tkamy zajmuję poczytasz tu