Autor: Katarzyna Daniewicz,
przędza – len,
wymiary 60 x 150cm,
technika: tkanina wielonicielnicowa.

Radziuszka, znana także jako radziużka, tkanina przetykana, dwuwątkowa, dziaruga, gunia. Choć najpopularniejsza jej nazwa to tkanina wileńska. Była to bardzo popularna tkanina wśród ludności wiejskiej Wileńszczyzny, Nowogródzkiego i Grodzieńszczyzny. Spotkaliśmy się z interpretacją iż wykonywana była z najgorszego oprzędu lnianego z wełnianym wątkiem. Na pewno nie wszystko o radziuszce zostało już napisane. Polecamy uwadze książkę ze spiskami wzorów i projekt radziuszka Kasi z Podlasia.

W Kumiałce, z moim rodzeństwem spędzaliśmy u naszej Babci Albiny wspaniałe wakacje. Mieliśmy tam przestrzeń i swobodę do rozrabiania, ale też i obowiązki. Las, rzeka, pola, drogi – wszystko to było nasze.

Tkanina jest wspomnieniem tych chwil. Na samym dole widzimy lasy w których zbieraliśmy poziomki i nawlekaliśmy je na długie trawy. Dalej jest rzeka, w której utopiliśmy wiele przedmiotów wyniesionych z domu, uczyliśmy psa pływać i późną jesienią praliśmy skarpetki. Żółty pas  to droga na której można było obserwować ślady przejeżdżających samochodów. Różowe kwiatki symbolizuję pola tytoniu, a turkusowe kropeczki – to my dzieciaki podczas obłamywania liści tytoniu. Dalej zbieramy truskawki – koniecznie bez szypułek. Ludzie to sąsiedzi mieszkający na kolonii, tak jak nasza Babcia, którzy przychodzili wąską dróżką przez pola idąc na przystanek PKS. Dalej mamy sianokosy i żniwa i ponownie lasy i niebo.