Tkane dziedzictwo. Wzornik dla rękodzielników autorstwa Magdaleny Kozioł to pierwsze tak obszerne wydawnictwo poświęcone jednej z tradycyjnych technik tkackich na Podlasiu, a także na terenie dzisiejszego woj. Podlaskiego.

Tytuł tkackie dziedzictwo jest bardzo szeroki. Warto pamiętać iż w e booku prezentowane są wzory tylko jednej z wielu tradycyjnych technik tkackich tzw. tkaninie podbieranej, zwanej w woj. Podlaskim pereborem czy paraborem (gm. Narewka). Lokalnie w środowisku tkackim by odróżnić go od haftu tkackiego tzw. prereboru nadbużańskiego mówimy na ten typ tkanin „perebor nadnarwiański„. Określenie to nie oddaje w pełni fenomenu popularności tej tradycyjnej techniki tkackiej, ale związany jest z jej dużą popularnością w dorzeczu Narwi. Po dziś dzień odnaleźć możemy wiele tkanin wytkanych własnie tą techniką. Warto pamiętać iż dawniej technika ta była popularna na dużym obszarze m. in. Podlasia, Agustowszczyzny, Wilieńszczyzny, Grodzieńszczyzny i ziem Białorusi.

To co łączy te ziemie dziś to m.in. tkackie dziedzictwo. Książka polecana jest nie tylko dla tkaczy, ale także dla innych rękodzielników, zainteresowanych wykorzystaniem miejscowych wzorów w swej twórczości. Może być źródłem inspiracji dla osób zajmujących się garncarstwem, haftem i oczywiście tkactwem.

Publikacja powstała w ramach stypendium artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w 2025 roku realizowała Magda Kozioł. Aby ta publikacja mogła powstać, odwiedziła wiele placówek zajmujących się etnografią. W Publikacji znajduje się 15 wzorów tkanina podbieranych. Warto się z nią zapoznać. Magda wybrała bardzo ciekawe motywy, które pojawiały się na tego typu tkaninach.

Książka jest dostępna jako e book pod poniższym linkiem

Tkane dziedzictwo – Magda Kozioł

Tkane dziedzictwo, Magda Kozioł