Aktywne poznawanie włókienniczej historii Białegostoku w formie gry miejskiej. Gra powstała w ramach Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami – 2024. Projekt “Od włókna do tkaniny – opowieść o tradycjach włókienniczych Białegostoku i województwa podlaskiego” – przygotowanie materiałów edukacyjnych oraz spotkań edukacyjno-kulturalnych realizowała Aleksandra Staszak.

Młodzież w ramach gry poznała historię kompleksu fabryk przy ul. Częstochowskiej. Dzięki przygotowanej trasie i zadaniom odkrywali tajemnice zapisane w fabrycznych murach. Poznali m.in. dlaczego Białystok stał się Manchesterem północy. Co w Białymstoku było produkowane? Gra była okazją do dotknięcia m.in. sukna, wełny ponownej, jedwabiu i materiału na kapelusze.

Poznaliśmy czym różni się tkanina od dzianiny. Co oznacza słowo wątek, a czym jest osnowa. Wspólnie oglądano tkaniny tworzone na ręcznych krosnach, charakterystyczne dla województwa Podlaskiego. Tradycje tkackie na Podlasiu są wciąż żywe. Coraz więcej młodych osób w tym z grupy #tkaMy kultywuje tradycje tkackie i czerpie z nich tworząc nowoczesne tkaniny.

Wspólnie oglądaliśmy także krótkie filmy pokazujące jak powstają nici, szczególnie odgłosy fabryki zrobiły na młodych ludziach duże wrażenie.

Aktywne poznawanie wiązało się także z wykonywaniem zadań, np. sprawdzaliśmy kto sprawniej nawinie wełnę na szpulkę. Dzięki temu ćwiczyliśmy nie tylko małą motorykę i uważność, ale także można było się przekonać jak różnorodne zadania czekały na pracowników fabryk w Białymstoku.

Na zakończenie jak po nitce do kłębka wszyscy szczęśliwie dotarli do skarbu.

Gra była testowana na młodzieży. Przygotowana została dla grup szkolnych na poziomie szkół podstawowych. Może być wykorzystana także dla rodzin, które odwiedzają Białystok i chcą aktywnie spędzić czas z dziećmi.

Jeśli chcesz by Twoje dziecko lub klasa wzięło udział w grze „Od włókna do tkaniny” – Aktywne poznawanie włókienniczej historii Białegostoku napisz do mnie Aleksandra Staszak Pasjonetka na FBPasj0netka na IG lub Barwy Przygody FB, Barwy Przygody IG

O tym, co tkam i czym się w #tkamy zajmuję poczytasz tu